בית הכנסת ט"ל

בס"ד

 

בית הכנסת ט"ל  לזכר קדושי טרוכנברוד ולוזישט  –  המצבה החיה הפעילה והנושמת תמיד ללא הפסקה.

 

הריני שמח וגאה להביא לידיעת אנשי טרוכנברוד ולוזישט  ודור ההמשך, על ספר שיצא לאור ב 2006 ע"י עיריית גבעתיים 'המדור למורשת ישראל'  - על בתי הכנסת שבגבעתיים ובניהם כמובן פורסם  ונכתב בספר על בית הכנסת ט"ל  הנמצא ברחוב כצנלסון פינת פיינברג  בגבעתיים .

אני שמח לספר לכם שבית הכנסת ט"ל  חי נושם ופעיל במשך כל השנה ומתקיימים בו תפילות בכל יום ,בשבתות וחגים ,שעורי תורה, שמחות וקרוב יהודים למורשת ישראל.

סבי דוד שוסטר ז"ל משרידי עיירת טרוכנברוד שימש כגבאי בית הכנסת שנים רבות עד ימיו האחרונים שמר וטיפל בבית הכנסת במסירות אין קץ ,היות וראה תמיד בבית הכנסת כמצבה חיה וחשובה לזכר קדושי טרוכנברוד ומשפחתו בפרט שנרצחו על קידוש ה'.

מאז פטירת סבי [לפני כ 3 שנים ]  משמש אבי דוד פישפדר יבל"א  [שגם הוא דור שני לצאצאי טרוכנברוד]  כגבאי ביחד עם מר יהודה קלר יבל"א ששימש כגבאי עוד לצד סבי ועד ימים אלו ,וביחד הם שומרים על בית הכנסת והפעילות השוטפת בו - יישר כח ושה' יאריך ימיהם בטוב.

 

סבי דוד שוסטר סיפר לי תמיד על משפחתו ושאר אנשי עיירת טרוכנברוד שחיו אורח חיים דתי של תלמוד תורה ויראת שמיים ,חיים של  גמילות חסד וצניעות בין האנשים וזה היה המאפיין העיקרי לחיי העיירה ,ולכן לדעתי אך טבעי שהמצבה העיקרית והחשובה ביותר לאבותינו הקדושים שהלכו למותם תוך כדי קידוש ה' ואמירת 'שמע ישראל'  היא בית הכנסת ט"ל שנבנה לזכר קדושים אלו ע"י הניצולים ובניהם הסבים שלי משני הצדדים סבא אושר פישפדר ז"ל וסבי דוד שוסטר ז"ל , וכולי תקווה שבית הכנסת ט"ל ימשיך לפעול ולהתקיים לאורך שנים רבות וארוכות ולשמש כמצבה חיה ונושמת לקדושי טרוכנברוד בניגוד למצבות ה 'אבן' השוממות [שגם הם חשובות כמובן - אך לא שוות לה בערכן ].

עליי לציין שבבית הכנסת קיימים לוחות הנצחה של שמות הניצולים אשר דואגים הגבאים תמיד להדליק את נרות הזיכרון  בחגים וביום הכיפורים ,כמו כן בבית הכנסת תלויה 'מפה' של העיירה ושלט המסביר על ההיסטוריה של העיירה ועד להשמדתה , ולכן אני ממליץ לדור השלישי לבוא לבקר בבית הכנסת לחוות את החוויה ואת מסורת אבותינו שעליה עלינו לשמור ולכבד גם למי שבננו שאינו חיי אורח חיים דתי, אין בזה סתירה בין חיינו הפרטיים לבין הצורך לחלוק כבוד למסורת אבותינו שעליה הם היו מוכנים למסור את נפשם תמיד.

 

בימים אלו אני אוסף ומלקט חומר לצורך כתיבת ספר על סיפורו האישי של סבי דוד שוסטר ז"ל ומשפחתו שנרצחה בעיירה ואשמח מאוד לקבל עזרה ומידע הודות סבי ומשפחתו , כמו כן אשמח

לקבל גם מידע הודות זאב 'וועלוול' פישפדר בנם הבכור של שלמה ולובה פישפדר שעל שמו אני קרוי וחשוב לי מאוד לשמוע עליו עוד פרטים.

 

אני גאה מאוד להיות מצאצאי טרוכנברוד  כ  'דור שלישי' וקורא לכל ה'דור השלישי' להמשיך לשאול ולחקור על הודות משפחותינו ולהמשיך את העדות על סיפור העיירה של אבותינו ולהנחיל אותה לילדינו ולדורות הבאים.

 

בברכה  -  זאב פישפדר  

 

מושב תקומה תד.363 מיקוד 85159

פלאפון 0507694454

הימייל-ZFISHFEDER@GMAIL.COM

.

 

 

 

 

 

מסמכים מצורפים להודעה זו:

עמותת בית טל

ע"ש קדושי טרוכנבורד ולוזישט בישראל

כצנלסון 68 ת.ד. 1350 גבעתיים 5327605 |  אימייל: beit.tal@gmail.com

הוקם ע"י MeyData - אתרים קהילתיים