ווקס משה 

-

משה וקס

משה, בן יצחק והניה, נולד ביום ו' חשוון תש"ז (1 באוקטובר 1946) משה, שכונה "טקסי" וגם "מוישיק", גדל בשכונת קרית-יוסף בגבעתיים, בסביבה בעלת אופי כפרי ובילדותו טיפח גינת ירק ולול. הוא למד בבית הספר היסודי "בורוכוב" ובתיכון מקצועי "אורט טכניקום" בגבעתיים, במגמה להנדסת מכונות.

מגיל צעיר התבלט בכושר מנהיגות והיה ראש חבורת הילדים בשכונה. טקסי היה חבר תנועת הנוער העובד והלומד בסניף בורוכוב. היה פעיל מאוד בסניף ומכיתה ח' אף הדריך בו. טקסי היה אהוב על מדריכיו, חבריו וחניכיו. ידידיו הטובים ביותר היו חבריו מתנועת הנוער. לאחר שגמר את בחינות הבגרות החליט להתגייס לנח"ל ולא להגיש את עבודת הגמר לתואר הנדסאי.

טקסי היה חובב מוסיקה מושבע, בילדותו ניגן על כינור אולם לא התמיד וכעבור שנים הצטער על כך מאוד ונאלץ להסתפק בהאזנה. אהב מאוד מוסיקה קלאסית ובעיקר את יצירות י.ס.באך. הוא אהב מאוד לטייל ונהג לטייל בקבוצות גדולות וקטנות, ברגל, ברכב או באופניים. הרבה לטייל ברחבי ארץ, כשלעתים קרובות היה הוא המתכנן והמארגן. הטיולים הקנו לו ידע רב בידיעת הארץ וחידדו את חוש הניווט והסיירות שלו. טקסי גם אהב לצלם והמצלמה ליוותה אותו בטיוליו ואפילו בפעולות קרביות. הרבה להנציח נופי טבע ואדם והשאיר אחריו הרבה צילומים יפים. לאחר שהשתחרר מהצבא,החל טקסי לצייר,השאיר אחריו רישומים וציורים בגואש ובשמן.

טקסי גויס לצה"ל בסוף יולי 1961 וכחבר גרעין "שקמה" של הנוער העובד התגייס לנח"ל. כיון שגויס שנה אחרי חבריו לגרעין, החליט להישאר במסגרת צבאית מלאה. לאחר שעבר קורס מכי"ם וקורס קציני חי"ר, היה מדריך בבית הספר למכי"ם בשבטה.

במלחמת ששת הימים שמש כמפקד מחלקת החוד של הכוח שנע רגלית לעבר מתחם אום-כתף והיה בין ראשוני הפורצים למתחם. טקסי הצטיין בפיקוד מעולה על מחלקתו בקרב ולאחר המלחמה הועלה לדרגת סגן. כעבור זמן מה עבר קורס צניחה וקורס קציני מודיעין בסיסי והתמנה כעוזר קצין מודיעין בנפת חאן-יונס. תוך כדי עבודתו הוא למד להכיר אה האזור וקישר קשרים טובים עם האוכלוסייה במקום. בחודשים האחרונים לשרותו הסדיר היה מפקד היאחזות נח"ל קליה.

לאחר שסיים את השרות הסדיר החליט להתנדב לצבא קבע; עבר הסבה מקצועית לשריון כי ראה את חשיבותו הרבה של החייל במערך הכוחות של צה"ל.השתלם בקורס קציני שריון והוצב כמפקד מחלקת טנקים בגדוד בצפון הארץ.

טקסי השתתף בפעולה "כארמה", בקרבות במלחמה ההתשה ובפשיטות לסוריה ולבנון. כעבור זמן הוא מונה כסגן מפקד פלוגת טנקים, ואחרי שעבר קורס מ"פ שריון מונה כמפקד פלוגת טנקים בגדוד אחר וקיבל דרגת סרן. לאחר שסיים שלוש וחצי שנות שרות בצבא קבע, הוצב כמ"פ מילואים בגדוד טנקים. מפקדיו לכל אורך שרותו הצבאי העריכו אותו כקצין מעולה, אחראי ומסור, נמרץ ובעל יזמה, החלטי ומקצועי בבצוע המשימות שהוטלו עליו וכסייר ושדאי מצטיין.

ב-1971 השתחרר טקסי מצבא הקבע, כיון שרצה ללמוד אדריכלות בטכניון בחיפה. בשנה הראשונה למד פיסיקה ואחרי כן החל ללמוד אדריכלות. השקיע את כל מרצו ואהבתו במקצוע והיה אחד התלמידים המצטיינים. במסגרת לימודיו הכין פרוייקטים שונים, ובהם פסל עץ, שאותו הגדילו ויצקו בברונזה,לפי המלצת מורהו בטכניון, פרופ' יצחק דנציגר. עתה ניצב הפסל המוגדל, מעשה ידיו של הפסל דן קולקה, הקרוי "תקומה", בגן המשחקים בגבעתיים, בין הרחובות קרית-יוסף ואחדות-העבודה, כאנדרטה לזכר הנופלים במערכות ישראל; לרגלי האנדרטה טמונה המגילה שהוקראה בטכס גילוי האנדרטה.

כשפרצה מלחמה יום הכיפורים, נקרא טקסי ליחידתו והשתתף עמה בקרבות הבלימה ברמת-הגולן ביום י"א תשרי תשל"ד (7 באוקטובר, 1973) כשפיקד,בעת קרב שריון בשריון, על פלוגת טנקים, באזור ציר הנפט דרומית לנפח, נפגע טקסי ונהרג.

משה הובא למנוחות בבית העלמין הצבאי בקרית שאול. לאחר נופלו הועלה לדרגת רב-סרן. השאיר אחריו אישה, בת ובן, הורים ושתי אחיות.

במכתב תנחומים למשפחה כתב מפקדו: "אישיותו וסגולותיו המיוחדות כמפקד, אשר נתגלו במשך ימי הלחימה, עשוהו דמות משרה ביטחון ואהודה על חייליו ועל מפקדיו כאחד".

בגבעתיים, בגן המשחקים שבין הרחובות קרית-יוסף ואחדות העבודה, בשכונה שבה גדל, מתנשא פסל יצוק מברונזה. את הדגם שפסל זה הוקם לפיו, עיצב טקסי בעת לימודיו בטכניון, כפרויקט באחד הקורסים שם, ולא העלה על דעתו כלל שלכך ישמש הדגם. הפסל, הנקרא "תקומה", ניצב כאנדרטה לבני השכונה שנפלו במערכות ישראל. מגילת קלף הוקראה בטקס גילוי האנדרטה והוטמנה בבסיסה

 

עמותת בית טל

ע"ש קדושי טרוכנבורד ולוזישט בישראל

כצנלסון 68 ת.ד. 1350 גבעתיים 5327605 |  אימייל: beit.tal@gmail.com

הוקם ע"י MeyData - אתרים קהילתיים