משפחת אלפרסון לבית פלדמן

פרומה אלפרסון נולדה בטרוכנברוד בשנת 1900, להוריה אליעזר וחיניה פלדמן.
במשפחת פלדמן היו חמישה אחים ואחיות: רבקה, משה, שמואל, אליהו (אלה) ופרומה.

אם המשפחה, חיניה, נפטרה. אליעזר האב נישא שנית לדבורה לבית קסלר.

פרומה נישאה לדב (ברל) אלפרסון מהעיירה אוסובה (כ-30 ק"מ מטרוכנברוד), ועברה להתגורר עמו באוסובה.

ברל אלפרסון, שהיה סוחר, איפשר למשפחה חיים נוחים ובנה בית מרווח מאבן. השירותים היו בתוך הבית, דבר נדיר בעיירה. בבית התגוררה גם אימו של דב, פריידל, אשר ניהלה את משק הבית והמטבח.

לפרומה וברל היו חיים נוחים ונולדו להם חמישה ילדים: חיניה (1923), גולדה (1927), מרדכי (1930), חנה (1933) וצבי (1936).

כשנכנס הצבא הרוסי לאזור ווהלין, הגיעו הקומוניסטים אל בית המשפחה ובזזו את תכולתו. פרומה וחמשת ילדיה גורשו לסיביר, ואב המשפחה ברל, נשלח לכלא בבוכרה. השנה היתה 1940.

בסיביר המשפחה נאלצה להתמודד עם קור, רעב, עבודה קשה ויחס משפיל של הרוסים.
אל המשפחה הגיע הדוד, לייביש (אחיו של ברל), שידע את מקום הימצאם מאחר והיה קשר מכתבים בין פריידל (הסבתא), לכלתה פרומה ולילדים.

ב-1946, לאחר המלחמה, פרומה, הדוד לייביש והילדים החלו לעשות דרכם בחזרה לפולין והגיעו אל העיר וורצלב. בעיר זו, הילדים הגדולים הצטרפו לקיבוץ ששיכן את אם המשפחה והילדים הקטנים יותר במקום סמוך. הנוהג היה שבכל מקום בו שהו יהודים פליטים,אירגן הג'וינט מרכז מידע לחיפוש קרובים לשם היו מגיעים מדי כמה ימים כדי לבדוק האם הגיע מידע חדש.

יום אחד הלכו לייביש ופרומה לכיוון מרכז המידע האזורי, וכשחצו גשר הופתעו לראות למרבה הפליאה את ברל. השמחה היתה רבה, פרומה היתה משוכנעת שברל כבר אינו בין החיים מאחר ולא שמעה ממנו אות חיים מזה 6 שנים. ואילו ברל, כשהשתחרר מכלאו בבוכרה, נדד מעיר לעיר ומכפר כפר, שכן היה משוכנע כי ממשפחה בת 6 נפשות, מישהו אולי שרד.

המשפחה התאחדה מחדש, והחלה לעשות את דרכה לארץ ישראל. ההחלטה לעלות לארץ היתה לא פשוטה. באמריקה התגורר אח נוסף של ברל, וכשנודע לו שהמשפחה שרדה, הוא רכש עבור המשפחה חווה חקלאית בקנדה כדי להתחיל שם את חייהם החדשים. הילדים גולדה ומרדכי השתייכו לתנועת בית"ר הציונית, והחליטו שארץ ישראל היא המקום עבורם.

פרומה, אם המשפחה, לא הסכימה בשום אופן לפצל את המשפחה בשנית, והודיעה חד משמעית שאם שני הילדים האמצעיים עולים לארץ, כל המשפחה תעלה לארץ. באותה עת גולדה כבר הכירה את השכן מאוסובה, שלמה ביננבוים, והחליטה להינשא לו. מרדכי עלה לישראל באונייה "אלטלנה". גולדה עשתה את דרכה לאוסטריה, שם נישאה לשלמה ביננבוים ועלתה לישראל. פרומה, ברל, חיניה, חנה וצבי - עלו לישראל ב-1948.

בישראל החלה המשפחה את חייה החדשים, ונאלצה להיאבק בקשיים המלווים בכך. למזלם, החיים האירו פנים לבית אלפרסון, וכל הילדים נישאו והקימו משפחות משלהם. 

 

עמותת בית טל

ע"ש קדושי טרוכנבורד ולוזישט בישראל

כצנלסון 68 ת.ד. 1350 גבעתיים 5327605 |  אימייל: beit.tal@gmail.com

הוקם ע"י MeyData - אתרים קהילתיים